Dušan D. Fabian: Invocatio Elementalium (1-3/4)

Autor: Aneta Čižmáriková | 8.3.2007 o 12:00 | Karma článku: 9,55 | Prečítané:  3794x

Tento slovenský fantasy román zo súčasnosti vyšiel v októbri 2006 v českom vydavateľstve Wales (po česky), ale v slovenčine ho na pokračovanie už v lete začal uverejňovať časopis Fantázia. V priestore slovenskej a českej sci-fi a fantasy scény mal slušnú propagáciu a zo všetkých strán sa naň hrnie chvála. Dovoľte mi teda predstaviť samotný román i moje dojmy z jeho väčšej časti.

Invocatio Elementalium Úvod románu som hodnotila už v prvom článku venovanom o.i. aj Invocatiu, no stručne zrekapitulujem aj tento začiatok.
Aj keď sa budem deju venovať obšírnejšie, než je mojím zvykom, potenciálni čitatelia sa nemusia ničoho obávať. To čo prezradím, zďaleka nie je celé rozprávanie a rozhodne to neznamená, že knihu sa už neoplatí čítať. Vynechala som mnoho podrobností a najmä takmer celé, detailne spracované pozadie príbehu. Okrem toho, posledná štvrtina románu v recenzii chýba, takže uzatvoriť si príbeh nechám každého osobne.

Časť I. Chytený v čarodejnej pavučine (Fantázia č. 36)

V prvej časti románu sme sa zoznámili s Dávidom Ábelom, ktorého napadne astrálne stvorenie, konkrétne démon ohňa a uvalí naňho smrteľnú kliatbu. Pod ochranné a záchranné krídla ho vezme košický spolok Zasvätených a hlavne Tamara Bernáthová, ktorá bola svedkyňou útoku a je členkou združenia.
Keďže Dávidovi Tamara ani ostatní nevedia pomôcť, rozhodnú sa eskortovať ho do Dánska k Tamarinmu strýkovi, na ktorého väčšiu magickú moc sa spoliehajú.
Dávidove prekliatie sprevádzajú ťaživé symbolické nočné mory a živé „psychometrické" záchvaty na súmraku dňa, kedy prežíva posledné chvíle ľudí, ktorí zomreli na mieste, kde sa práve nachádza aj on.

Časť II. Kráľovstvo morských víl (Fantázia č. 37)

Na letisku v Prahe však Tamara prevezme dôležitý telefonát a nechá Dávida cestovať samého najbližším letom do Kodane. Ten sa napokon po komplikáciách a jednodňovom zdržaní konečne dopraví do sídla dánskych Bernáthovcov v Thistede. Zoznámi sa s rodinou, v ktorej všetci patria k Zasväteným alebo aspoň majú do činenia s mágiou. Imrich Bernáth alias Strýko z neho však nedokáže kliatbu sňať. Aspoň ho zoznámi s históriou Spolku. Popri tom Dávid nazbiera ďalšie magické zážitky a skúsenosti v prastarom chráme na pozemku Bernáthovcov, ktorý navštevujú vodné víly.

Časť III. Po stopách čierneho mága (Fantázia č. 38)

Na Slovensku medzitým po Tamare pátra surový zabijak s menom Gorynyč a dozvedáme sa, že celý ten vražedný cirkus vznikol kvôli Tamare, ktorá sa pokúšala nájsť Azíza, tajomného muža s dierou v čele a tomu sa to vôbec nepáči. Rozhodol sa nechať Tamaru odstrániť a Dávid sa v Košiciach len priplietol v nesprávnom čase na nesprávne miesto.
Do Dánska prichádza aj Tamara s najnovšími správami. Košický spolok zistil, že z archívu sa stratila deviata kniha invokácií, ktorej obsah môže byť veľmi nebezpečný, zvlášť v prípade, keď má oň záujem čiernou mágiou a mocou posadnutý blázon Azíz. To je riskantný podnik pre celé ľudstvo, nielen Zasvätených a tak sa rodina Bernáthovcov a zopár loajálnych kolegov vydáva na bojovú výpravu do južného Nemecka, ktoré Tamara s istotou identifikovala ako Azízovo sídlo.
Dávid sa pridáva ku skupine, jednak aby nesedel na zadku, a aby neprepásol šancu zbaviť sa svojho prekliatia a zachrániť si život. Z toho, čo vedia, je zrejmé, že Azíz chystá na pohanský sviatok Mabon niečo naozaj veľké, spojené s vyvolávaním démonov a oni tomu v záujme seba i ostatných potrebujú zabrániť.
A Dávidovi možno zostávajú posledné tri dni života...

Tak to by sme mali. Ostatné už si musíte prečítať sami. A ja takisto.
Čo sa knihy a jej kvalít týka, Dušan Fabian v románe opakovane potvrdzuje, že je bez debaty najsilnejší v snových pasážach hlavného hrdinu, ktoré ohromujú živou imagináciou a sugestívnymi opismi.
Bohužiaľ, zvyšok textu je o poznanie slabší, dialógy pôsobia občas kŕčovito a podrobný popis Dávidovej cesty z Prahy do Kodane a potom Thistedu pripomínal itinerár pretekára rely a ja som nemohla vydržať, kedy sa konečne dostane do cieľa.
Naďalej vyčítam románu tie isté neduhy, ktoré som spomínala v predošlom článku - primálo priestoru pre čitateľovu fantáziu, priveľa vysvetľovania.
No nemôžem mu uprieť, že dokáže byť vtipný, i keď sú to často práve slovné vtipy, ktoré vás rozosmejú a nie humor prirodzene splývajúci s textom. Lacnejšie a silenejšie vyznievajú opakované narážky napríklad na plechovkové pivo a podobné banality.
Hrdinovia tiež nie sú celkom realistickí - mladí dánski Slováci vraj rodnú reč ovládajú slabo, no v ich siahodlhých preslovoch to vôbec nevidieť - ich slovná zásoba je bohatšia ako mnohých priemerných Slovákov. Aby sa nepovedalo, Daniela z času na čas pohľadá v pamäti správne slovo, zatiaľ čo Poul alias Paľko niektoré jednoduché slová nahradí anglickými ekvivalentmi, no s tými zložitými nemá problém.
Dávid pre zmenu čelí vysokej pravdepodobnosti, že bude o pár dní voňať fialky odspodu, no zdá sa, že to s ním nič nerobí. Nevyzerá na patologického flegmatika, no napriek tomu je veselý, uvoľnený a o smrti vôbec nerozmýšľa. Niekedy o ňu zavadí štýlom „a možno budem o pár dní mŕtvy, no a?" Nech sa autor snažil o čokoľvek, v tomto prípade situáciu absolútne nezvládol. Do pekla so všetkými démonmi, ak toto nie je pritiahnuté za vlasy. V rámci SFaF uverím v príšery, drakov, mágiu, čo chcete... ale nikdy neuverím v človeka, s ktorým nepohne vlastná blížiaca sa smrť.

Zostáva nám len spoľahnúť sa na to, že Dušan D. Fabian je predsa len začiatočník a časom si vybrúsi kvalitnejší štýl písania. Nápady rozhodne má a i keď nie sú úžasne originálne, majú veľký potenciál. Veď fantasy románov zo súčasnosti a/alebo so slovenskými reáliami je ako šafranu.

V prípade, že vás moja recenzia zaujala, môžete si kúpiť knihu v češtine alebo si zohnať/objednať doterajšie tri čísla Fantázie (všetky čísla s Invocatiom vyjdú lacnejšie ako kniha a je v nich dosť aj iného čítania). Štvrté bude dúfajme čoskoro.

Dušan D. Fabian: Invocatio Elementalium, vyd. Wales, 2006
alebo Fantázia č. 36, 37, 38, 39 (ešte nevyšla)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poplatkom za vklad na účet sa dá (zatiaľ) ľahko vyhnúť

Zariadenia nepoužívajú len bežní klienti, ale aj podnikatelia.


Už ste čítali?