Veselé Vianoce, Gleðileg jól!

Autor: Aneta Čižmáriková | 21.12.2006 o 9:00 | Karma článku: 10,81 | Prečítané:  6158x

Najvyšší čas zaspomínať na Vianoce, ktoré som minulý rok strávila na Islande.

Čas vianočný vypukol nedávno v celom kresťanskom svete a zdá sa, že čím ekonomicky vyspelejšia je krajina, tým viac sú Vianoce spojené s nákupnou horúčkou.
Island na tom nie je inak.
Predvianočný čas na Islande sa nesie v znamení nákupov, ale aj šikovných marketingových ťahov obchodníkov aj výrobcov. A tak vám Veselé Vianoce čiže Gleðileg jól, budú želať krabice mlieka, masla, jogurty a skyry s "jóla" príchuťou, vianočné uteráky, haldy najrôznejších dekoratívnych gýčov (napr. mikulášske kravaty s melódiou:-), papierové obrúsky, ale aj - toaletný papier! Musela som si ho odfotiť, taká príležitosť sa nezahadzuje :-)

toaleťák

Okrem toho sú všetky obchody preplnené tovarom aj zákazníkmi, ľudia zháňajú darčeky ako splašení. Výber je bohatý, občania tiež - tak myslím, že nakupovanie darčekov je pre väčšinu z nich radostný rituál.

Islandský zvyk vraj káže, aby každý dostal aspoň jeden kus oblečenia, inak ho zožerie Vianočný kocúr. Takže predajne s oblečením majú bohatú tržbu istú.
Islanďania sú navyše povestní nákupnými leteckými výletmi do Londýna, ale aj iných európskych metropol. A to počas celého roka, ale oveľa početnejšie pred Vianocami.

Čo sa darčekov týka, islandské deti sa vďaka starým tradíciám majú dokonca lepšie než tie ostatné. Vo vianočnom čase nachádzajú prekvapenia nielen pod stromčekom, ale aj za oknom (a nie sú to vždy len lacné drobnosti). jólasvein - skyrožrútTie tam podľa starej legendy necháva trinásť Jólasveinirov, čo sú zlomyseľní škriatkovia, synovia zlej obryne Grýly. Každý z nich má na svedomí nejaký ten hriešok. Prichádzajú trinásť dní pred Vianocami a potom postupne odchádzajú - počas svojho pobytu medzi ľuďmi vyvádzajú rôzne darebáctva alebo kradnú svoje obľúbené pochúťky. Podľa toho sa aj volajú: Lízač lyžíc, Zlodej kapusty, Skyrožrút, Trápič ovcí, Okenný sliedič, Trieskač dverí, Krpáň alias Vyškrabávačjólasvein - okenný sliedič panvíc, Zlodej mäsa, Čuchač koláčov alebo Žobrák sviečok (sviečky boli kedysi veľmi vzácne a tak bolo pre dieťa trápením jednu darovať)... atď.
Nie sú nebezpeční, ale stretnutie s nimi sa neodporúča. No na Islande sa už stará mytológia, kresťanstvo a amerikanizácia natoľko premiešali, že dnes Jólasveiniri bežne chodia po uliciach, rozprávajú sa s deťmi a majú pri tom na sebe červeno-biely "santaclausovský" oblek. Zostávajú však naďalej obľúbenou súčasťou čara islandských Vianoc.

Ako som opísala už v článku o islandskom jedle, zopár typických vianočných špecialít som ochutnala, ale po tejto skúsenosti som bola vďačná, že moja vlastná štedrá večera bola česko-slovenská. Jemná rybacia polievka, obaľovaná ryba, filé a majonézový šalát. K tomu nejaké oplátky, med... bývať v zahraničí má svoje čaro, ale ešte príjemnejšie je pripomenúť si domovinu.

Aby som nezabudla, celosvetovo známym znakom Vianoc na Islande sú najmä dve veci: osvetľovanie a ohňostroje.

osvetlené byty

Osvetľujú všetci a takmer všetko (výnimky skôr potvrdzujú pravidlo) - okná, domy, obchody, stromy, záhrady... Všade svietia nejaké reťaze, umelí mikulášovia, žiarovky, hviezdy, stromčeky i všemožné ďalšie svietiace dekorácie. Islanďania si takto vynahrádzajú nedostatok prírodného svetla. Keď nesvietidom Griswoldovcov slniečko a šero či tma je 18 hodín denne, rýchlo zistíte, že aj zopár farebných žiaroviek vás zahreje pri srdci. A tak bežíte do obchodu a (najlepšie v akcii) kúpite nejaké nové svetielka a vrazíte ich do okna.
Kamarátka mi chcela ukázať jeden dom, ktorý je vraj každý rok taký osvetlený, že pripomína Vianoce u Griswoldovcov, no bohužiaľ sme ho nenašli ani po polhodine blúdenia.

Zábavná pyrotechnika sa na Islande predáva iba pred Vianocami, no nie v klasických stánkoch. Na väčších priestranstvách a dobre viditeľných miestach sú roztrúsené prívesy, ktoré fungujú ako obchodíky s pyrotechnikou. Prídete, kúpite si toľko rakiet, na koľko ste si vyhradili peniaze a možno vám ešte pribalia bezpečnostné okuliare pre deti.
Hovorí sa, že priemerná islandská rodina minie na novoročný ohňostroj hotový majetok (50-100 tisíc slovenských korún) a podľa toho, čo som videla na Silvestra v Reykjavíku tomu ľahko verím. Koncom decembra sa ohňostroje len občas skúšajú, každý si šetrí rakety na najväčšiu šou. Tá začína asi pol hodinu pred polnocou a pokračuje, pokiaľ sa neminú zásoby (niečo sa necháva ešte na 6. január, kedy sa Island lúči s Vianocami). Ak je človek otužilý, prípadne má balkón na správnu stranu mesta, môže sa kochať celé hodiny.

My sme mali skvelý výhľad spred činžiaku a ak si odmyslím budovu za chrbtom, môžem s kľudným svedomím povedať, že v Reykjavíku na Nový rok obloha 360° navôkol vybuchuje všetkými farbami... sekundu za sekundou, minútu za minútou neviete kam sa skôr dívať, a keď sa vo vzduchu nahromadí dym, noc má oranžovú farbu.

ohňostroj

Najkrajší ohňostroj býva vraj nad najznámejšou Islandskou reštauráciou Perlan, kam sa pri tejto príležitosti schádza dav ľudí - podobne ako sa Bratislavčania chodia pozerať na ohňostroj pod hradom a pri Dunaji. Treba prísť oveľa skôr, než to celé vypukne a tesne pred polnocou býva problém zaparkovať. Radšej som oželela tlačenicu a sledovala to divadlo z kopčeka v Kópavógure. Možno ešte bude príležitosť a pôjdem sa postaviť na vyhliadkovú terasu Perlanu priamo pod nočnú oblohu plnú farebných rakiet.

Len tak na okraj, Reykjavík je preslávený aj divokými silvestrovskýmiQuentin to vie :-p večierkami... ale to ja neviem, spýtajte sa radšej Quentina Tarantina. Ten po minuloročnej oslave Nového roku na Islande oboznámil celé USA i zvyšok sveta so svojimi zážitkami takým spôsobom, že tento rok budú asi všetky bary v Reykjavíku nabité podguráženými dobrodruhmi.
No tí sexuchtiví by nemali zabudnúť na Quentinove vyjadrenie, že: "V Amerike to funguje tak, že sa snažíte dievča opiť, aby ste ho dostali k sebe domov. Na Islande sa snažíte dostať dievča k sebe domov skôr, než je také opité, že začne odpadávať alebo vás celého ovracia. V tom je ten fígeľ." (preložené z Grapevine).
Pravda, slušné Islanďanky si o jeho po-novoročných (asi aj po-opičných) výlevoch myslia a hovoria svoje, ale čo im to pomôže (aj keď prisťahovalci si o nemravnosti Islanďanov tiež kadečo šepkajú). Quentin je pre mnohých ikonou, jeho slovo je sväté a keď niečo zahlási, imidž je už na nič... hoci aj celej krajine. Naštvané holky ho môžu akurát tak pretiahnuť kabelou po chrbte, ak ho tento rok stretnú v uliciach Reykjavíku bez ochranky....

Za osvieženie pamäti a podrobné vysvetlenie tradície Jólasveinirov ďakujem knihe Hynka Adámka a Jakuba Havla: Island - Soulad protikladů (Mladá fronta, 2003) a islandským stránkam 1, 2 (stručné zhrnutie) a 3 (jednotliví jólasveiniri). Kreslených jólasveinirov má na svedomí Ólafur Pétursson.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?