Moje knižné lásky 7

Autor: Aneta Čižmáriková | 24.11.2006 o 8:00 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  3686x

O mojich obľúbených knihách a autoroch z vlastného pohľadu a so štipkou nostalgie. Dnes: Douglas Noël Adams

DNA Väčšine čitateľov Douglasa Adamsa predstavovať asi nemusím. Buď ho poznajú či o ňom aspoň počuli, alebo si na pokračovanie článku neklikli. Aj v prípade, že to urobili z čírej zvedavosti, moja óda na Douglasa bude určite obstojnou motivačnou náhradou za encyklopedický životopis (ktorý je mimochodom tu).
Jeho diela sú v žánri sci-fi a fantasy (SFaF) ako stvorené na úžívanie si fantázie a výmyslov. Zásadou dobrého vychutnávania si SFaF je akceptovať výmysly ako pravdu alebo možnú pravdu. To však nedokáže každý (bez urážky :-). Ak však pri čítaní knihy alebo pozeraní filmu pripustíte, že by svet, ktorý autor opísal, mohol existovať - hoci len vo vašej hlave - otvorili ste dvierka svojej fantázie, vypustili von sny či nočné mory a viete si SFaF užiť.

Adamsovým najznámejším dielom, ktoré z neho urobilo kultového spisovateľa, je Stopárov sprievodca galaxiou a jeho štyri pokračovania: Reštaurácia na konci vesmíru, Život, vesmír a všetko, Zbohom a ďakujeme za ryby a Zväčša neškodná.
Len pre informáciu, Stopárov sprievodca galaxiou je elektronická kniha obsahujúca milióny hesiel s popiskami, ktoré pre knihu získavajú jej redaktori-užívatelia. Jej obálka sa hrdí veľkým upokojujúcim nápisom "Nepodliehajte panike!".
Stopárska séria opisuje životné peripetie obyčajného pozemšťana Arthura Denta, ktorému takmer pod nohami diaľnicechtiví mimozemšťania vymažú z tváre vesmíru jeho rodnú planétu, dobrodružstvá jeho priateľa Forda Prefecta, ktorý má na svedomí, že v osudnom okamihu sa už obaja nachádzajú v Nepodliehajte panike!"bezpečí" vesmírnej lode, zážitky jedinej zostávajúcej pozemšťanky Trillian, prezidenta galaxie Zafoda Bíblbroxa... a ďalších dôležitých i úplne nedôležitých obyvateľov vesmíru (napríklad istého Marvina). To všetko na rôznych miestach v priestore, čase a všetkých dostupných rozmeroch.
Na cestovanie s vesmírnymi stopármi nebudete potrebovať Sprievodcu galaxiou, ale fantáziu a zmysel pre humor. I pre ten čierny.
Douglas Adams v príbehu o najlepšie predávanej knihe vo vesmíre servíruje čitateľom tie najbizarnejšie, najbláznivejšie i najúžasnejšie teórie o živote, vesmíre a vôbec - a pritom ak sa zamyslíte, všetky sú fantasticky logické - vzhľadom na svet, v ktorom sa odohrávajú i na ten šialený svet, v ktorom naozaj žijeme.
Vlastne sa radšej nezamýšľajte, len pustite Douglasa do svojej hlavy, do svojho sveta a zistíte, aký ten jeho život i vesmír dáva dokonalý (ne)zmysel. Pentalógia Stopárov sprievodca galaxiou je oslavou absurdity vo všehomíre.
Obyčajným ľuďom (prípadne robotom a iným bytostiam) sa tam dejú neobyčajné veci, na základe ktorých potom ďalšie neobyčajné veci prežijú alebo robia. A to im my čitatelia (priznajme sa) trochu závidíme. A tak chceme tie neobyčajné veci prežiť aspoň na stránkach knihy. Pretože v našom reálnom svete sa nedejú. Ak sa aj náhodou dejú, nepatríme medzi tých šťastlivcov. A keby sa nám niečo také douglasoadamsovské prihodilo, kto nám to už uverí?
Ale v Stopárovi to všetko je, a keď si ho čítam večer v posteli, na malú chvíľu je to ozajstné. Aj v tom je čaro science fiction a fantastiky.

Pri Douglasovi má človek pocit, že absurdita je neustále prítomná v živote (nielen) ľudských červíčkov. Tak prečo sa z nej netešiť? Prečo z nej nevyťažiť to najlepšie a nedať to na papier? Presne to Adams urobil a trafil po hlavičke nepravdepodobný počet klincov. Stopárov sprievodca galaxiou sa stal megahitomstopár doslova cez noc. Začal ako scenár pre rozhlasovú hru a po vyše dvoch desaťročiach skončil (zatiaľ) v dlho očakávanej filmovej podobe, ktorú mnohí kritizujú, no ja z nej Douglasovho ducha cítim rovnako ako z tlačeného predchodcu (veď časť filmového scenára písal sám).

Keď mal už Stopárovho sprievodcu plné zuby, napísal si pre potešenie Holistickou detektivní kancelář Dirka Gentlyho a neskôr jej voľné pokračovanie, Dlouhý, temný čas svačiny duše. Dirk Gently je divný patrón a okrem toho súkromné očko, ktoré neprijíma jednoduché prípady, takže má väčšinou prázdny diár aj chladničku. Na riešenie tých ojedinelých zákaziek používa holistické metódy a na neznáme miesta sa najradšej dopravuje sledovaním náhodne vytipovaných áut...
Tretia kniha o Dirkovi Gentlym, s pracovným názvom Losos pochybnosti, zostala nedokončená a v takom stave bola spolu s ďalšími článkami publikovaná v knihe Ještě jednou a naposledy stopem po Galaxii aneb Losos pochybnosti.

Pri čítaní Adamsových kníh si vždy uvedomím jednu vec - tento človek premýšľal tak, ako v celej histórii ľudstva premýšľalo asi len veľmi málo ľudí. Dokáže kombinovať geniálne nápady a nájsť v týchto kombináciách také súvislosti, až sa mi z toho motá hlava. Sú to chvíle literárnych orgazmov, keď obdivujem jeho génia od A po Z (a od 42 do nekonečna).

Douglasov životný príbeh je príbehom človeka výnimočného i obyčajného zároveň. Výnimočného tým, čo mal v hlave a obyčajného tým, ako musel denne bojovať sám so sebou, aby to dal von. Z knihy jeho priateľa a kolegu Neila Gaimana Nepropadejte panice: Douglas Adams a Stopařův průvodce Galaxií, mapujúcou život Stopárovho sprievodcu i jeho autora, sa dozvedáme, že Douglas bol notorickým nestíhačom vydavateľským termínov a obdobia tvorivého zápalu sa striedali s dlhými týždňami kríz.
Ako zrelý štyridsiatnik mal manželku a dcéru, vďaka svojmu dielu sa stal legendou už počas života. Venoval sa aktivitám na záchranu zvierat, bol blázon do informačných technológií, písal články i knihy, mal priateľov i dosť peňazí. A v jednom okamihu to všetko vybuchlo a s infarktom jeho súkromný vesmír skončil. Príliš skoro...
Zostali po ňom okrem najbližších aj nespočetné kluby fanúšikov, nesmrteľná sláva, pocty (Deň uterákov a názvy asteroidov) i odkaz všetkým generáciám. No nič viac už nebude.
Žiadne nové knihy, poviedky, scenáre, nápady. Spolu s jeho telesnou schránkou odišiel aj jeden z najoriginálnejších literárnych mozgov na planéte.
Nech je mu mramor ľahký... a pravdepodobnosť nekonečná.

 

Douglas Noël Adams 1952-2001

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Talian Roda roky podnikal s manželom šéfky daňového úradu

Finančná správa preveruje, či sa vedúca kontroly dostala do konfliktu záujmov. Otvorili aj jej bezpečnostnú previerku.

KOMENTÁRE

Kiskova ústavná palica

Chopiť sa kompetencií, ktorými máva prezident, nesie riziko uvrhnutia krajiny do politicko-ústavných skrumáží.

DOMOV

Dobré ráno: Boli sme vo Vadalovej Bova Marina, čo sme videli

Ako reportéri išli po stopách Vadalu.


Už ste čítali?