Island - naposledy o obchodoch

Autor: Aneta Čižmáriková | 25.10.2006 o 9:00 | Karma článku: 10,74 | Prečítané:  7448x

Supermarkety a predajne orientované prevažne alebo prioritne na potraviny som už spomínala. Oblečenie takisto. Teraz trochu rozoberiem tie ostatné obchody, s ktorými som sa stretla a zaujali ma.

RúmfataRúmfata Lagerinn je na Islande asi podobne úspešná a možno aj populárnejšia než švédska IKEA. V sortimente majú bytový textil, hračky, detské oblečenie, rifle a športové oblečenie dospelých, bytové dekorácie, trochu nábytku a ktovie čo ešte. Nepretržite propagujú nejaké zľavy a ich predajne sú väčšinou plné ľudí. V bytovom textile kraľovala dánska značka Kronborg, produkujúca vo všeobecnosti drahšie, ale i na prvý pohľad veľmi kvalitné výrobky.
Veľmi sa mi u nich páčilo a až z Islandu som vliekla dve hebulinké deky, len aby som zistila, že nedlho po mJyskojom návrate dorazili aj na Slovensko. Osud miluje iróniu.
Ešte väčší šok ma čakal na letnom výlete do Česka, keď som veľmi povedomé logo zahliadla na periférii Hradca Králové... s názvom JYSK. Holt, globalizácia je všade okolo nás.

Islandskú IKEA som nemala možnosť navštíviť, no pozerala som si jej islandskú stránku. Zistila som, že ceny sú v mnohých prípadoch oveľa vyššie ako na Slovensku (po prerátaní na naše koruny). No našli sa aj porovnateľné - a nesmieme zabúdať, že Islanďania majú omnoho vyššie platy.BYKO

Byko sa veľmi podobá na náš Baumax a keď som mala cestu do blízkeho Bónusu , išla som sa v rámci voľného času poprechádzať aj do Byka. Stavebné materiály, náradie a ako sa volajú tie ďalšie veci na prerábanie a dorábanie bytov, ma príliš nezaujímali, ale rada som si obzerala nádherný porcelán, sklo a kuchynské pomôcky. Zaujímavou pikoškou bola veľmi drahá originálna poľská keramika.

ElkoElko je zase taký islandský Nay. Elektronika, počítače, vysávače, domáce kiná a DVDčka. Keď som sa v rámci osvieženia pamäte pozrela na ich internetovú stránku, zistila som, že tento tovar má na Islande takmer slovenské ceny a napríklad výpredaj DVDčok začína na 495 ISK, čo je vzhľadom na ich životnú úroveň vážne „za fiťing", ako sa hovorí u nás doma. (Na druhej strane, čisté CD a DVD médiá na napaľovanie sú omnoho drahšie.)
Aj počas môjho pobytu bývali v Hagkaupe a Bónuse v akcii filmy na DVD aj za 900 ISK (cca 450 SK), čo je slušná cena, keďže medzi nimi bolo veľa titulov, ktoré slovenskí obchodníci nie a nie zlacniť, aj keď sú to niekoľko rôčkov staré záležitosti. Mnohým z nich nechýbali české titulky a tak som si zaobstarala špeciálne edície Mužov v Čiernom i Na pokraji slávy a dva staré filmy môjho obľúbeného Genea Wildera. Lákali ma samozrejme aj ďalšie lahôdky, ale v cudzej zemi má človek obmedzený obsah peňaženky i kufra.

Tékk-Kristall (Kringlan) - ak vám to nič nehovorí, napoviem, že tékk znamená po islandsky český. Predajňa s hrdým názvom Český krištáľ patrí k tým najhonosnejším v reykjavíckom Kringlane a podobne sú na tom aj ceny za tovar. Okrem krištáľových lustrov, súprav a sošiek sa tam dajú vidieť aj posteľné súpravy a porcelán.
Ešte zaujímavejšie sa nám Slovákom bude zdať, že v Kópavógure, cestou zo Smáralindu som pravidelne očami hľadala známu tabuľku, či škôr preglejkový pútač s improvizovaným nápisom Slóvak Kristall a šípkou smerujúcou niekam do dvora medzi ošumelé jednoposchodové budovy. Na internete dokonca nájdete aj ich adresu a telefón i domovskú stránku - tá bohužiaľ nefunguje.

Islandia (Kringlan) - ako už názov napovedá, ide o obchod venovaný Islandu a turistom, plný suvenírov, svetrov, tričiek, skla a porcelánu. Podľa vkusu a majetnosti si môžete vybrať magnet alebo kľúčenku za pár stovák ISK, za o niečo viac stovák ponožky, plyšáka či šálku, spomienkové tričko za jednu-dve tisícky alebo hoci aj krištáľové sošky za niekoľko desiatok tisíc ISK. Na väčšine z nich asi nájdete nálepku, že ich vyrobila firma Sólarfilma :-)
Ďalší krásny suvenírový obchod, ktorý rozhodne neobíďte, ak budete v centre Reykjavíku, sa nachádza na dolnom konci Laugavegur, v drevenom domčeku s výkladnými skriňami. Bohužiaľ som zabudla jeho názov, ale je v malom dvore, kde sa nachádza aj turistické informačné centrum. Majú širší sortiment, viac tričiek, jemnejší porcelán i knihy o Islande vo viacerých jazykoch.

Arnaldur IndridasonEymundsson je najväčšia sieť kníhkupectiev na Islande. Ak je pred názvom Eymundsson ešte slovko Penninn, tak tam kúpite aj papiernícky tovar, pohľadnice a školské potreby.
Kníhkupectvá na Islande rozhodne stoja za zmienku. Kedysi som niekde čítala, že Island má svetové prvenstvo v počte vydaných kníh na obyvateľa a verím, že to stále platí. Keď si spočítam, že celý Island by osídlil niečo vyše polovice Bratislavy, môžem im iba závidieť. Knihy sú síce z nášho pohľadu drahé, ale myslím, že vôbec nie viac ako inde. Čo by vás trápilo vyhodiť 2500 (a viac) ISK za knihu, keď zarobíte stotisíc (a viac)? Odoberte si nulu a vyjde to rovnako.
Okrem veľkého výberu domácich kníh sú dobre prispôsobení i turistom a obyvateľom, ktorým islandština robí problémy a veľkú časť ponuky tvoria knihy v angličtine.
Najkrajší Eymundsson som videla v Kringlane - sklenený vchod síce pôsobí neosobne, ale keď vojdete hlbšie, ocitnete sa v útulnom prostredí „ako od babičky". Police z tmavého dreva vypĺňajú každú stenu, v priestore sú pulty plné kníh, v čítacom kútiku pohodlné kreslá a opodiaľ veľký drevený glóbus. Kroky tlmí koberec a „drevená" akustika zmäkčuje ľudské hlasy. Raj bibliofilov :-)
Na fotke: propagácia novej detektívky Arnaldura Indriðasona, ktorého vydáva aj česká Moba a ja mám štyri jeho knihy. Islandský text na reklame hlása - Nová kniha od najpopulárnejšieho islandského autora.

Byggt og búið je obchod s domácimi potrebami, kde sa dá nájsť takmer všetko do domácnosti - od gýčovitých dekorácií po luxusné hrnce, od bielej techniky po lampy.
Mne sa v Byggte veľmi zapáčila čínska naberačka na rezance, s bambusovou rúčkou a drôteným košíčkom. Zatiaľ som ju príliš nevyužila, ale keď budem viac variť, určite ocením jej multifunkčnosť - veď v podstate sa s ňou dá vyloviť odkiaľkoľvek čokoľvek (rybičky našťastie nechovám).

Debenhams sa nachádza v Smáralinde a zaberá celý jeden roh budovy na dvoch poschodiach. Spoločnosť pochádza z Veľkej Británie a sortimentom sa podobá malému obchodnému domu - odevy, doplnky, kozmetika, parfuméria, domáce potreby, batožina.
V rámci svojej predajne ponúkajú množstvo zahraničných značiek a aby sa nepovedalo, našlo sa miesto aj pre islandský 66° Norður. Väčšina dámskeho oblečenia mi nebola po chuti, presne rovnaká zmeska svetových mól a kolotočárskeho štýlu ako vo väčšine našich módnych obchodov.

Sock Shop - obchod plný ponožiek! To bolo niečo pre mňa. Keď vynechám pančucháče a detské ponožky, ktoré som si nevšímala, ešte stále bolo na čo pozerať - bohužiaľ menej z čoho vyberať, kvôli cenám. Ponožky ozdobné, decentné, protišmykové, tenké, hrubé, hebké, obyčajné, obrázkové i recesistické... Mne ide najmä o voľný lem a kvalitu a väčšinou som chodila naozaj len pozerať a dúfať v zľavu. To zase nie je veľký rozdiel oproti domovine, pretože aj tu keď prídem do takého Beponu, tie ponožky, za ktorými mi najviac srdce piští, si nemôžem dovoliť.
No mala som šťastie a pokým od Mikuláša som dostala slávne islandské ponožky z „angoráka", od Ježiška zase domáce ponožko-papuče z čistej ovčej vlny. Na Islande vyjdú na slovenskú tisícku (a zľavy na ne nedávajú), ale kto má rád pohodlie a rád dopraje blaho sebe i svojím nohám, je to skvelý suvenír.

Dogma (Laugavegur) - obchod, aký by sa určite zišiel aj u nás. Tašky, tričká a mikiny Pulp Fiction
nielen s obrázkami retro idolov, ale i s veľkým výberom vtipných hlášok, paródií na filmy, islandskou tematikou, prípadne s obrázkom monoskopu islandskej televízie.
Na Laugavegur bol pred Vianocami 2005 ešte jeden obchod s podobne kúlovým sortimentom, kde mali tričko s vtipným motívom Pulp Fiction, ktoré stálo vyše dvoch tisíc ISK a pred návratom som ho chcela priniesť ako suvenír priateľovi. Obchod som už bohužiaľ nenašla.

Subway (Smáralind) - rýchle občerstvenie, ktoré som síce neokúsila, lebo moja peňaženka by to neuniesla, ale podľa všetkého ho považujú za lepšiu a chutnejšiu verziu MacDonaldu (ktorý samozrejme tiež na Islande nechýba). Zvonka to vyzerá ako bežný lepší fastfood, ale rozoznáte ho podľa toho, že je tam vždy viac ľudí ako v Mekáči.

Tiger - jój, Tiger shop, sieť srandovných obchodíkov, kde sa predávajú čínske šmejdíky, rôzne hlúposti od korenín až po šálky, hračky, extra lacná (aj extra hrozná:-) kozmetika, všelijaké dekoratívne predmety... Je to spojenie papierníctva, domácich potrieb, hračkárstva a drogérie v jednom. Zdá sa, že aj u Islanďanov zvyknutých na kvalitu majú úspech, pretože ich je stále viac a darí sa im.
Podobná škála milých zbytočností sa predáva aj v Smáralindskej pobočke dánskeho Søstrene grene.

LyfjaLyfja sa číta Lyvja, ale to som zistila až po nejakom čase. Ono je pre laika ťažké zistiť, kedy má f čítať ako f, kedy ako v a kedy ako p. Keflavík sa napríklad číta Keplavík.
Ale späť k „Lívii" - je to sieť lekární, rovnako ako Lyf&Heilsa. Zaujímavé je, že na Islande predávajú v lekárňach okrem bežného sortimentu aj prudko značkovú kozmetiku, parfémy alebo aj... spodné prádlo a pyžamá. Možno preto je tam menej samostaných parfumérií a možno preto tie zase predávajú popri kozmetike aj kožené kabelky...

Ešte sa mi veľmi páčil veľký obchod v Kópavógure venovaný záhradkárstvu, kultúre bývania a tvorivosti, ale neviem jeho názov (pred vchodom má dva kamenné levy, keby ho niekto poznal) a možno ho spomeniem, keď sa budem venovať islandským Vianociam.

Poznámka: tí, čo čítali moje predchádzajúce články vedia, že Smáralind a Kringlan sú Reykjavícke nákupné centrá a Laugavegur je známa ulica v centre mesta. Tí, čo to nevedeli, už vedia a tí, čo ešte ostatné články o Islande nečítali, hor sa do toho!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?