Modrá lagúna - horúci raj v studenej zemi

Autor: Aneta Čižmáriková | 28.9.2006 o 14:00 | Karma článku: 10,67 | Prečítané:  9629x

Modrých lagún je na svete veľa, najmä tropických. No len tá jediná Modrá lagúna s veľkým M je omnoho bližšie polárnemu kruhu než rovníku. Nie sú tam žiadne palmy, len čierne skaly a oblaky pary. Islandská Bláa lónið...

Modrá lagúna, islandsky Bláa lónið (čítaj bláua lónid) alebo Blue Lagoon je prírodné geotermálne kúpalisko. Najslávnejšie a určite najlepšie na Islande, pretože je výnimočné. Všetky islandské kúpaliská by si zaslúžili aspoň amatérsku báseň, ale Modrá lagúna ich aj tak strčí do vrecka.

Blue Lagoon

V prvom rade sa tam ľudia chodia kúpať a relaxovať. Cestou sa dostanete najprv na veľké parkovisko, na jeho okraji je uvítacia tabuľa a k samotnej budove prídete po kľukatom chodníku lemovanom násypmi z lávových kameňov.
V hlavnom areáli a teda v cene vstupenky sú okrem obyčajného kúpania k dispozícii dve rôzne sauny, umelý vodopád a kozmetická maska na tvár i ramená zdarma. Tú nájdete v podobe bieleho blata na viacerých miestach pri okraji bazénov, hustejšie pri malých bazénikoch vedúcich k saunám. Blato, pardón, maska, je schované v drevených bedničkách, ktoré vyzerajú ako zamrežované. Na nabratie masky je k dispozícii úzka lyžica (upevnená retiazkou), ktorou sa prepcháte cez medzery medzi latkami, vyhrabete si z nádoby blatko, prepcháte lyžicu zase von a môžete sa ponatierať (tipujem, že podiel na takomto zabezpečení majú hlavne chamtiví turisti). Biele blato je drsné, podľa toho čo sa vám ušlo sa jeho konzistencia mení z vláčnej kaše až po hrubé kamienky a nenechávajte si ho na pleti príliš dlho, pretože pokožka z neho sčervenie.
Má priaznivé účinky, tonizuje a peelinguje. Ak sa vám ako mne stane, že si nedáte pozor a blato sa vám dostane do očí, bude to škriabať. Hneď ďalším dôsledkom vášho čudného počínania pri čistení očí bude príchod plavčíka, ktorý si overí, či je všetko v poriadku. Plavčíci od hlavy po päty oblečení v oranžovom nepremokavom odeve s reflexnými pásmi a vysielačkami pri boku sa pohybujú na mostíkoch ponad bazény a starajú sa o bezpečnosť i spokojnosť návštevníkov. Premýšľala som, či by skočili aj do vody, keby sa niekto v tom poldruha metri topil...

Blue Lagoon

Mimochodom bazén nie je celkom priliehavé slovo. Do vody sa síce vstupuje po schodíkoch a kruhové bazéniky pri saunách sú vydláždené, no všade inde tvorí podložie aj okraje prírodný materiál, len zvnútra nenápadne spojený betónom. Tam, kde sa skaly stretávajú s termálnou vodou sú pokryté mliečnobielym nánosom. Voda má na rôznych miestach odlišnú teplotu a ako sa v nej pohybujete, prechádzate z vlažných oblastí do horúcich a podľa vlastného gusta si môžete otestovať, kde vám je najlepšie. Vraví sa, že najhorúcejšia voda je na najvzdialenejšom konci veľkého bazéna, blízko zdroja odkiaľ sa voda privádza, ale tam som si netrúfla.

Vstupné do kúpeľov je 1400 islandských korún (cca 700 slovenských) pre dospelého, polovica pre mládež a deti do 11 rokov majú vstup zdarma. Nie je to lacný špás pre Slováka a často ani pre islandské rodiny (najmä pre tie početnešie s odrastenými deťmi). Ak ste si náhodou nepriniesli plavky, uterák alebo župan, za ďalšie peniažky vám ich požičajú.
Okrem zaplatenia lístka si musíte aj docestovať, Modrá lagúna sa nachádza na juhozápadnom cípe Islandu, poloostrove Reykjanes, neďaleko Keflavíku. Najbližšie je do nej z juhu od Grindavíku, ale tam žijú prevažne domáci. Z Reykjavíku je to autom asi 45 minút.
No keby ste mali príležitosť tento div prírody i ľudskej tvorivosti navštíviť, neváhajte ani sekundu. Svoje peniaze určite neoželiete. Ba čo viac, ak budete mať nejaké navyše, nechajte sa zlákať kozmetika Blue Lagoonposedením v kaviarni s výhľadom na veľký bazén (zo zadných dverí si môžete Modrú lagúnu pozrieť aj odfotiť bez vstupného) alebo obchodíkom so suvenírmi aj originálnou kozmetikou Blue Lagoon. Na jej kúpu budete ale potrebovať ešte viac bubákov, pretože ceny sa pohybujú v tisíckach islandských korún za kus.
Fakt je, že ak si zakladáte na tom, čím sa pochválite kamarátkam, šampón za sedem stovák slovenských či krém za tri tisícky nie je pre vás nič extra. No kozmetika z Islandu ich posadí na zadok. Hlavne ak väčšine z nich budete musieť vysvetliť, kde to je a že tam majú sopky a ľadovce a tulene. Dokonca kvôli tomu nemusíte lietať na Island. Stačí navštíviť Blue Lagoon online shop.
Skromnejší si môžu exkluzívnu kozmetiku vyskúšať s dobrým pocitom a zadarmo. Keď prídete na Modrú lagúnu prvý krát, priložia vám k čipovému náramku aj tester sprchového gélu a telového mlieka. Mlieko môžete použiť po kúpaní a sprchový gél (plus šampón v jednom) si odložiť do rezervy - ten je voľne a v ľubovoľných množstvách prístupný v spoločných sprchách z dávkovačov.
Testery som vyskúšala, atraktívnu kozmetiku oželela a kúpila si na pamiatku aspoň štamperlík do zbierky. Pri druhej návšteve som k tomu pridala tričko s logom Blue Lagoon (z nostalgie) a humorný vikingský hrnček.

Ešte tu mám tip pre najbohatších - vďaka šikovnému marketingu si môžete v Modrej lagúne dopriať aj procedúry a masáže, pobyt na klinike a v rámci neho skrášľovaciu, odpočinkovú kúru či liečenie psoriázy alebo si usporiadať konferenciu so všetkým, čo k tomu patrí.

Toľko k praktickej stránke veci. A čo mi dala Modrá lagúna po stránke duchovnej?
Niečo neopísateľné...
Keď sa na zimný Island znáša súmrak, je úchvatným zážitkom len tak si plávať v horúcej vode, v chuchvalcoch pary a mať pocit, že ste nielen vo vode, ale akoby na celom svete sám. Ak totiž máte šťastie a návštevníkov termálneho kúpaliska je pomenej, stačí sa presunúť ďalej do najväčšieho bazéna a v pariacej sa vode všade naokolo zvuky utíchnu, svetlá zmatnejú a ľudia sa stratia... Možno mal tento efekt niečo spoločné aj so zahmlievaním mojich okuliarov, ale to je vedľajšie. V takej chvíli sa do Islandu musíte zamilovať, ak sa tak nestalo už skôr. Vtedy som štrbinkou v nebeskej bráne videla kúsok raja.
Druhý krát som už na kľud šťastie nemala, ale ďalšou jedinečnou rozkošou v Modrej lagúne bol zimný dážď. Trošku mi ho kazilo kvantum ľudí, ktorí si takisto prišli odpočinúť a trojica detí, ktorá akoby vždy zavadzala tam, kde som ja túžila relaxovať. No ani ich džavotanie a hmýrenie sa nezničí úžasnú spomienku na pocit, keď som ležala na vode, polovicou tela ponorenou v lahodnom teple, pokým na tvár, brucho a nohy mi dopadali ľadové kvapky z oceľovo sivého večerného neba.
Môcť spojiť tieto dve skúsenosti - samotu uprostred zdanlivo nekonečnej horúcej vody so studeným dažďom, bol by to priam transcendentný zážitok dotýkajúci sa duše samotnej prírody.

Blue Lagoon

Všeličo o Modrej lagúne nájdete v islandštine , angličtine a nemčine. Okrem toho už na jar 2007 by malo byť kúpalisko rozšírené.

 

(fotky sú z Blue Lagoon Press Room)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?