Fantázia č. 36 - román na pokračovanie a poviedky

Autor: Aneta Čižmáriková | 28.8.2006 o 17:00 | Karma článku: 9,09 | Prečítané:  3568x

Ako vždy, časopis Fantázia uverejňuje poviedky - väčšinou od slovenských autorov, tentokrát je jedna česká. Do čísla sa zmestili iba dve a to z jednoduchého dôvodu. Ostatný priestor totiž zabrala prvá časť románu na pokračovanie slovenského autora Dušana Fabiana, Invocatio Elementalium.

 ilustrácia Aleš Marenčík

Vo Fantázii je táto slovenská fantasy novinka rozdelená na štyri časti, čitatelia si teda musia počkať na ďalšie tri čísla časopisu - alebo si už čoskoro kúpiť celý román, ale v češtine. Pripravuje ho vydavateľstvo Wales, ktoré ho prirovnáva k Nočnej hliadke Sergeja Lukjanenka a prorokuje autorovi veľký úspech.

Úvod románu tvorí akýsi prológ, epizóda záhadného kamionistu Wolfa, ktorý v južnom Nemecku doručuje tajnú zásielku ešte záhadnejšiemu, priam démonickému mužovi s dierou v čele.
Potom sa zoznámime s Košičanom Dávidom Ábelom, bankovým úradníkom, ktorý po únavnom pracovnom dni zapadne do baru na pohárik, aby pár minút po tom odišiel s príťažlivou blondínou a bol vonku napadnutý čudným chlapom, v ktorom tesne pred stratou vedomia vidí strašidelnú zubatú príšeru.
Skončí v nemocnici, kde sa k jeho nočným morám pridajú ešte podvečerné záchvaty a navštívi ho oná príťažlivá blondínka, Tamara Bernáthová. Ako švihnutím biča sa jeho život otočí o stoosemdesiat stupňov. Tamara ho vezme pod ochranné krídla, vysvetlí mu, že bol napadnutý ifrítom, démonom ohňa, a že okolo nás existuje astrálny svet i mágia, démoni štyroch elementov žijú medzi ľuďmi a na Dávidovi leží ťažká kliatba. Jeho hrôzostrašné sny navyše naznačujú, že ak sa z neho kliatbu nepodarí sňať, zostáva mu len 10 dní života.

Možno som rozmaznaná literatúrou, ktorú predsa len považujem za vyspelejšiu, ale keď sa autor príliš dlho venuje iba úzkemu kruhu postáv, začína to trochu nudiť. Okrem toho som dúfala, že sa v tomto čísle Fantázie dočkám pokračovania úvodnej epizódy s diabolským mágom, no nestalo sa. Priznám sa, že Tamary som mala po tridsiatich stranách akurát po krk. Čo už. Možno mužom jej neustála prítomnosť prekážať nebude:-) Dávid ju v súboji pohlaví rozhodne prekonať nemôže, za prvé, vzhľadom na vlastné problémy je skôr pasívnym článkom a za druhé, vzhľadom na Tamarin profil nemá šancu sa jej ani vyrovnať, pokiaľ sa nestane superhrdinom.
Neviem, či bol román na pokračovanie rozdelený rovnomerne, ale tipla by som, že nie. Táto časť končí totiž pred udalosťami, ktoré ho predpokladám posunú do ďalšej roviny príbehu.
So štartovaním románu súvisí ďalšia charakteristická črta textu - čo nezostáva skryté, to sa dozvieme z úst Tamary. A skrytého zostáva málo. Prvá štvrtina románu je síce ešte stále začiatkom a je pochopiteľné, že sa v nej veľa vysvetľuje. Hádam až priveľa. Miestami pôsobí trochu násilne, že sa pán Fabian rozhodol celé pozadie príbehu, mytológiu románu vtesnať na malú plochu a tak málo ponechať predstavivosti čitateľa.
Na jednej strane je po ruke dôvod objasnenia čo najširších súvislostí, aby sa neskôr dej venoval akčnejším motívom bez ďalšieho vysvetľovania. Na druhej strane verím, že pokladnicu fantastiky a tajomstiev autor nevyčerpal na začiatku. Neviem. Uprednostnila by som rovnomernejšie rozdelenie informačného toku alebo viac priestoru pre vlastnú fantáziu.
Odpustiteľnou chybou v dlhom texte v časopise sú občasné gramatické chyby - sem tam nevhodne umiestnená čiarka. Oveľa viac kolú oči tvrdé čechizmy. Autor asi román písal priamo v češtine, slovenskú verziu vytvoril pre toto vydanie a niekedy je to vidieť.
No nechcem iba kritizovať, pretože treba uznať, že Dušan Fabian písať vie a vie písať zaujímavo i napínavo - a zároveň oddychovo. Snáď najlepšou časťou Invocatia boli Dávidove nočné mory. Sú popísané sugestívne, majú temnú atmosféru, výbornú gradáciu.
Jeho štýl písania je hladký a ľahko sa číta. Hrdinovia majú zmysel pre sebairóniu a občas vtipne, inokedy iba frajersky hláškujú...

 

Poviedka Štefana Huslicu Otázka času je napísaná dobre, veď je to autor, ktorý neklesá pod očakávanú úroveň. No ako rada čítam o anti-utopických teóriách, tak mi celkom nerezalo spojenie tejto tematiky s čiernobielym videním sveta a bezvýhradným heroizmom hlavných postáv. Vizionárstvo poviedky je takmer zatienené názorovým extrémizmom. Ale to je len môj osobný pocit. Námet je zaujímavý a Štefan Huslica je talentovaný autor. Mám doma jeho zbierku poviedok Niekedy
a aj keď sa mi z nej nepodlomili kolená, sklamaná som rozhodne tiež nebola. Navyše sa jeho diela často opierajú o nám blízke reálie, čo v záplave zahraničnej tvorby môže byť celkom osviežujúce.

Druhou poviedkou je Zkurvenej byznys českých autorov Martina Fridricha a Tomáša Němca.
Mám dojem, že príbehom tohto druhu sa u nás momentálne dobre darí. Je krátky, akčný, úderný. Bohužiaľ sa obávam, že aj tragicky neoriginálny. To však poviedke neuberá na šarme, ktorého pevné základy stoja hlavne na cynických a šťavnatých prirovnaniach i čiernom humore. Dej sa odohráva v Prahe budúcnosti a hlavý hrdina - súkromné očko - dostane zákazku, ktorá sa veľmi rýchlo (a eroticky) zvrtne z rutinného dolovania informácií na boj o život.
Napriek tomu, že vykrádačské frajerské sci-fi s dokonale mužným a schopným hrdinom nie je moja šálka kávy, nemôžem autorom uprieť talent na písanie, dobrý postreh a dar vycítiť, čo čitateľa pobaví. Ak mám byť objektívna, je to dobrá zábava a odporúčam ju milovníkom drsných jednohubiek.

Prečítajte si a utvorte vlastný názor. Za kus románu, poviedky, náučné, zábavné a životopisné články, recenzie a malý komiks tých 54 korún nie je až tak veľa.

(Obrázok uverejnený so súhlasom redakcie)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poplatkom za vklad na účet sa dá (zatiaľ) ľahko vyhnúť

Zariadenia nepoužívajú len bežní klienti, ale aj podnikatelia.


Už ste čítali?