Fanovinky (marec 2009)

Autor: Aneta Čižmáriková | 30.3.2009 o 14:14 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  1649x

vychytávky z kráľovstva fantastov, čiže z Fantázie.sk Máme tu koniec marca a s ním druhé Fanovinky. Dnes to budú tipy a infošky o stále prebiehajúcej voľbe prezidenta Galaxie, novej Fantázii č. 45, fantastických literárnych súťažiach, kysuckom astronautovi, festivale anime a počítačových hier aj o budúcnosti v minulosti.

Volím, volíš, volíme...

Portál Fantázia.sk sa do voľby prezidenta hlavy Galaxie pustil naozaj s vervou. Ako som upozorňovala, ôsmi kandidáti sa predstavili súhrnne v prvom článku, potom bol každému z nich venovaný samostatný profil, ktorý vytvorili volebné tímy jednotlivých kandidátov a najnovšie tu máme skutočné interview s každým z nich!
Bola im položená kolekcia otázok inšpirovaná momentálne prebiehajúcimi prezidentskými voľbami v jednom malom štátiku na Zemi (pri Viedni doľava), a každý mal možnosť odpovedať... nuž, ako sa mu zachce.
Podľa toho ich odpovede aj vyzerajú a charakter ani jeden nezaprie. Ako reprezentatívnu vzorku si dovolím uviesť tri príklady z prvej várky, ktoré nemôžu nechať chladným žiadneho fanúšika;-D

so_say_we_all-president.jpgJe správne, že prezident galaxie môže zabrať planétu, postaviť tam diaľnicu a až potom sa s bývalými obyvateľmi dohodnúť na náhrade?
Darth Vader: Nerozumiem tej časti vety, ktorá pokračuje za slovným spojením „až potom"... Aká náhrada?

Čo poradíte občanom v čase krízy? Majú šetriť alebo míňať?
Ellen Ripley: Vôbec ma to nezaujíma. Aj tak všetci zomriete.

Ste za legalizáciu marihuany? Vyskúšali ste ju niekedy?
Zafod Bíblbrox: Keď vaša galaxia konečne objaví drink Pangalaktický dunihlav, nikto už trávu húliť nebude. Uvidíte - nezmením iba vašu nezávislosť, ale aj závislosť. Zvoľte mňa, a Dunihlavy budú v každom školskom automate!

Hneď zajtra pribudne druhá štvorica odpovedajúcich kandidátov (update: už pribudla, tu je) a nezabudnite, voliť môžete až do 4.4. 2009 prostredníctvom tohto formulára.
Nech zvíťazí najlepší!
fanta45thumb.jpgZmysel života, vesmíru a vôbec + 3 = Fantázia 45


Od posledných Fanoviniek nám na pulty (len tých najlepších;-) stánkov pribudlo čerstvé číslo časopisu Fantázia. Opäť je plné šťavnatého žrádla pre slovenských scifistov i fantazistov, animákov, popkulťákov, gejmerov, filmárikov, filmušky, seriálistov aj komiksákov. Na tejto stránočke si ako obvykle môžete do časáku nahliadnuť, čeknúť o čo sa súťaží tentokrát (Playstation Trííííí!!!) a ako to asi vnútri vyzerá.Pohrobok ohnivým perom oceňuje fantáziu a Béla má vlka


Občas na blogu upozorňujem na literárne súťaže z oblasti fanstastiky. Naposledy sa to týkalo tých čerstvých, Ceny Fantázie 2009 spojenej s Bélom 2009 a jednej rýchlej conovky s témou vlci.
Medzitým som si spomenula, že pre písaniachtivých som akosi zabudla pripomenúť stále prebiehajúce Ohnivé pero (momentálne beží už tretia séria;-), čiže amatérsku súťaž, v ktorej si ktokoľvek môže skúsiť, ako jeho mikropoviedka obstojí pred verejnosťou...
a druhý, veľmi zaujímavý projekt, ktorý uzaviera prijímanie príspevkov už o mesiac, 30. apríla 2009 - a to je súťaž o poviedku zo sveta Pohrobka.
Ten Pohrobok, to je najnovší fantasy dobrodružný román Štefana Konkola, ocenený na Ikariáde 2008 titulom Zlaté pero. Medzi čitateľmi zaznamenal výborný ohlas a mnohí sa už vypytujú na pokračovanie. Viac informácií o súťaži - mimochodom s veľmi lákavou finančnou motiváciou - nájdete v tomto článku. V diskusii k nemu môžete stretnúť autora knihy osobne, dokonca poskytol svoj súkromný kontakt na konzultácie... Tomu vravím prístup k fanúšikom!

Tematicky pridávam peknučký banner, ktorý som objavila pri surfovaní FOLky (=Fantázia on-line) dnes ráno.

cefaf09-banner02-60.gif
"Ten hajzlík!" (Eugene Cernan, 22.5.1969)

Článok k životnému jubileu amerického kozmonauta so slovenskými koreňmi, Eugena Cernana, popisujúci veľmi živo aj jeho dva vesmírne zážitky,  je napínavý skoro ako americký film (len menej rozťahaný;-). Napísal ho známy slovenský "záhadológ" a spisovateľ Dr. Miloš Jesenský. Odporúčam každému, ide o naozaj pútavé čítanie.

 

AnimeSHOW a GAME EXPO 2009


Tento sumár, čo všetko sa udialo a bolo na marcovom dvojfestivale v bratislavskej Dúbravke, si síce prečítate na domovskej stránke animeshow-logo.jpgAnimeShow, ale tematicky sa mi to sem hodí. Oproti minulému roku sa AnimeShow rozrástla o jeden deň programu a o 2500 návštevníkov. Ak ste sa nezúčastnili, tu sa dozviete, prečo sa oplatí navštíviť ho zase o rok ;-)Back to the retro-future!

Asi všetci už poznajú reportáž Československého filmového týždenníka z roku 1957 z parížskej Výstavy budúcnosti, ktorá ukazuje kuchyňu roku 2000 (s kuchárskou knihou v podobe diernych štítkov) - titanic.jpgno ak ste zvedaví, ako vyzerala naša budúcnosť v minulosti podľa európskych popularizátorov vedy a najmä ilustrátorov, práve tento článoček odporúča jednu skvelú linku, plnú nádherných obrázkov zo zlatého veku retro-budúcnosti. Vesmírne stanice na obežnej dráhe, futuristická architektúra, motocyklové reflektory na prilbe, špirálové pneumatiky, masívne vlaky a červená sovietska hviezda na hrudi Perryho Rhodana... čo si len vymyslíte!


Foto © Battlestar Galactica, Fantázia a prebraté od Somchai leetapawan​g Retro-Future

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.

Píše Marek Maďarič

Trestanie Orbána má vážne chyby (píše Marek Maďarič)

V správe nemali riešiť jeho ideové smerovanie či nevítaciu politiku.


Už ste čítali?