Tri fantastické literárne súťaže pre rok 2009 sú už aktuálne

Autor: Aneta Čižmáriková | 10.3.2009 o 8:00 | Karma článku: 4,84 | Prečítané:  2086x

Ja viem, že sa už opakujem, ale nedá mi neupozorniť na nový ročník najprestížnejšej poviedkovej súťaže z oblasti fantastiky na Slovensku, Cenu Fantázie 2009. Tentoraz bude obsahovať navyše súťaž v súťaži, konkrétne bitvu o Cenu Béla... A k tomu tu máme jednu rýchlovku s témou Vlci - kreatívni písači, nažhavte klávesnice!

Pátranie po víťazovi Ceny Fantázie 2009 a Bélu 2009 začína

Komu treba Cenu fantázie bližšie predstaviť, tomu odporúčam surfnúť si v čase dozadu moju rubriku venovanú Sci-fi a fantasy, kde sa už tri roky notoricky venujem jej propagácii, hodnoteniu finálových poviedok či fotoreportážam z odovzdávania.

cf-kolaz-mensia.jpgAko jej organizátori pripomínajú, ide o jedinú autorskú poviedkovú súťaž zameranú na oblasť fantastiky na našom území (čím myslia asi jedinú oficiálnu a najväčšiu, pretože tých menších samozrejme existuje viac, čo dokazuje hneď druhá časť článku:-).
Príspevky môžu mať maximálne 30 normostrán a prvé tri miesta sú veľmi pekne finančne honorované, rovnako ako štvrté ocenenie, Cena Bibliotéky.
Od novembra 2008 poznáme najčerstvejšieho víťaza - a zase je to žena! Už piaty rok kraľujú Cene Fantázie dámy a zdá sa, že to nikomu nevadí (mne teda určite nie;-). No možno by sa oplatilo vyhecovať trochu pánov, aby sa viac snažili. Alebo stroskotávajú práve na nedostatku prírodnej ženskej mágie? :-)
Výsledky súťaže budú po dvoch kolách - prvom anonymnom, kde finalistov vyberá päť porotcov a druhom fanúšikovskom, kde za svojho (už verejne známeho) favorita hlasujú čitatelia - ako obvykle vyhlásené na novembrovom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2009.

No a k tomu sa pridáva tento rok ešte Cena Béla, na ktorú budú automaticky nominované všetky poviedky s prvkami hororu, zaslané do Ceny Fantázie.
Nomen omen, cena je pomenovaná po slávnom predstaviteľovi grófa Draculu, Bélovi Lugosim a pôvodne existovala ako samostatná poviedková súťaž portálu Hlboký hrob. Ten medzitým zosnul, Béla s ním, no ako to v hororoch často býva, smrť ešte nemusí znamenať definitívny odchod zo sveta. A tak ako sa Hlboký hrob reinkarnoval v Občianskom združení Mastodont, tak Béla diabolsky šepká "Som späť!" a ja dúfam, že jeho špicaté očáky nájdu medzi autormi dostatok obetí, aby sa o rok vrátil... možno aj samostatne :-)
Všetky ostatné podrobnosti, na ktoré by ste mohli byť zvedaví, nájdete v tomto informačnom materiáli.


Vlci, vlčice a vĺčatá

slavcon-logo.jpgNo a viem, že už je to tesné, ale pridávam ešte avízko na tématickú literárnu súťaž, spojenú so Slavconom 2009 - festivalom slovanskej mytológie, histórie, sci-fi, fantastiky a hier. Téma je definovaná veľmi stručne - vlci.
Uzávierka prijímania príspevkov je už 31. marca. Ak ste to ešte nevzdali alebo máte čosi v zálohe, čítajte ďalej:
Formát je voľný, takže to asi znamená, že vyhlasovatelia budú akceptovať všetko vrátane básne, historického eposu, normálnej poviedky či odbornej eseje o výživnosti vlčieho mlieka... ale pozor, len do limitu 15 normostrán. Takže šups vykracovať siahodlhé litánie o premenách lepých diev na vlčice a putovaní vlčích svoriek za čarami slovenských hôr :-) Rezultáty môžete čím skôr posielať na e-mailovú adresu Siene ohňa.
Odborno-laická porota pochádza prevažne z útrob Spoločenstva Tolkiena, organizátora Slavconu a vyhlásenie výsledkov prebehne priamo na festivale koncom apríla. A motivácia na záver - knižné odmeny a samozrejme zvýšená pozornosť zo strany prítomných Elfíkov, Elfiniek i vĺčkov všetkého druhu ;-)

Nemôžem si pomôcť, ale musím prihodiť tento skvelý vtipný banner:

slavcon_b_beton.gifIlustrácia v perexe © Stock exchange

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.

Píše Marek Maďarič

Trestanie Orbána má vážne chyby (píše Marek Maďarič)

V správe nemali riešiť jeho ideové smerovanie či nevítaciu politiku.


Už ste čítali?