Blogový nedenník (13)

Autor: Aneta Čižmáriková | 3.2.2009 o 14:00 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  2543x

Fantastické kecy. O Fantázii na Fantázii, o tajoch českého jazyka, o tom ako som sa anonymne vyskytla vo vysielaní Slovenského rozhlasu a ktorá sfelebrita ma spomínala... aj o oslave druhého výročia sci-fi klubu :-)

fanta44.jpg28. 1. 2009

Fantázia má podstránku na Fantázii!
Zatiaľ podstránku, pevne verím, že raz to bude samostatné menu :-)
Už odkedy minulý rok (bolo to na jeseň?) začala Fantázia online (familiárne skracovaná na FOL) s novým layoutom stránky v červenej a bielej, hľadala som vpravo hore v hlavnom menu oddelenie časopis, ale nenašla. Keď som písala o Fantázii ako časopise, mohla som linkovať iba články avízujúce konkrétne číslo.
Začína sa blýskať na lepšie časy. Síce stále neviem, odkiaľ sa z hlavnej stránky priamo dostať na Obsah (iba ak si kliknem na nejaký článok a nad ním je hore navigácia Úvodná stránkaObsah → atď.), ale keď už v ňom som, vidím podsekciu Časopis (no anotácie k číslam sú stále len v Literatúre).
Takže v sekcii Časopis sú staršie články a aj ten nový, poskytujúci informácie o časopise ako takom - i keď ten pre zmenu vyzerá čudne, lebo mu chýba perex. V ňom si môžete pozrieť všeobecný popis časopisu Fantázia, posledné obálky, vydavateľské údaje, ale v ľavom menu nájdete okrem iného (plánovaná uzávierka a edičný plán) aj rubriku Na stiahnutie, kde sú dvojstranové PDF náhľady na články z najnovšieho čísla a ešte malá motivácia - zoznam súťaží :-)


29. 1. 2009

Konečne som odhalila význam českého slova unylý. Prenasledovalo ma dosť dlho, čítala som ho v knihách (v češtine čítam skoro neustále), väčšinou v spojení "unylý pohled", a tak podobne.
Nedokázala som si jeho presný význam odvodiť z kontextu a len som tak inštinktívne odhadovala, čo to asi bude... Hľadala som v Googli, pýtala som sa Slovákov, kamarátky študujúcej v Brne a dokonca ani jeden či dvaja praví Česi mi nedokázali osvetliť, aký je človek, keď je unylý.
Až dnes - dnes som náhodou hodila do Googlu slovo pábitel, ktoré som zahliadla v profile jedného blogera. Dostala som sa na stránku českého slovníka cudzích slov a odrazu mi zasvietilo! Čo ak tam majú toho unylého? A majú! ABZ.cz mi ho našlo. Unylý znamená, citujem "teskný, tklivý, melancholický, nyvý" (!) - s poznámkou "nesprávně používáno jako výraz pro nudný". Heuréka, záhada vyriešená! :-)


30. 1. 2009

Štefan Konkol bol na mojom blogu! Váááu!
Ako som na to prišla? Zo zvukového archívu Slovenského rozhlasu často počúvam Nočnú pyramídu. Dnes som pozerala, čo pribudlo, lebo v priamom prenose to pre mňa nie je - od pol jedenástej do pol jednej v noci už musím naberať energiu na nasledujúci deň prostredníctvom pasívneho odpočinku, čiže spánku.
Všimla som si, že 27.1. bol hosťom relácie Štefan Konkol, cestovateľ a spisovateľ známy aj fantasy knižkami Operený had, najnovším románom Pohrobok (oceneným Zlatým perom vydavateľstva Ikar) alebo napríklad trilógiou Miešanci, ktorú písal spolu so Saš Pavelkovou. A práve Miešancov sa týka tá zmienka o mne :-)
V jednej chvíli sa poslucháčka pýtala na jeho knihy a on začal hovoriť o Miešancoch: "...spolu so spisovateľkou Alexandrou Pavelkovou zo Zvolena sme písali Miešancov, trilógiu, tak, že prvé dva diely sme písali spolu a po predchádzajúcej dohode tretí diel každý zvlášť. Ja som sledoval osudy hlavného hrdinu, ona osudy hlavnej hrdinky. (...) A tak zaujímavo to charakterizovala jedna čitateľka, ona povedala, že to čo písala pani Pavelková, to bolo hrdinka a vzťahy a čo som ja napísal, to bol hrdina a pomsta. Takže možná tuná vidno ten mužský a ženský prístup k veci." (prepísané zo zvukového archívu Nočnej pyramídy, mp3 tu)
V tom momente mi vyleteli oči z jamôk a spadla sánka! Štefan Konkol čítal môj rozhovor a hovorí O MNE v Nočnej pyramíde!!! Toto si nemohol prečítať nikde inde ako v Dialógu o fantastike s Alexandrou Pavelkovou! Buď priamo tu, alebo na Kultúre.sme.
Tééda, že jak som vyrástla?! :-D 

Len tak na okraj, momentálne prebieha súťaž o poviedku zo sveta Pohrobka s veľmi lákavými odmenami pre víťazov.


2. 2. 2009

2. februára 2009 slávi druhé výročie klub SAFA - môj domáci sci-fi a fantasy klub zo Šale, ktorý som si založila a šéfujem (šéfovanie spočíva hlavne v e-mailovom organizovaní stretnutí, buzerácii členov, ktorí sa nezúčastnia a pri špeciálnych príležitostiach nosení darčekov;-). Stále mám na blogu prvú výzvu na založenie, spomienky na druhé stretnutie klubu i oslavu prvého výročia.
Druhé sme teda oslavovali trošku predčasne v sobotu 31. 1. od poobedia do večera, posedením v reštaurácii, kde to všetko začalo, u Dona Galvana (v našom slangu U Gandalfa). Členovia prichádzali i odchádzali, bavili sme sa výborne a prekecali všetko od kníh, filmov, cez ľudí až po nedoliehajúce dvere :-)
Tu je galéria:

trio.JPG

Halgi, jeho Lusil a prítulný Ivan :-)

debata.JPG

Debata je v plnom prúde.

andrej.jpg

Vitto medzitým sústredene študuje najnovšiu Fantáziu.

wowbagger.JPG

Wowbagger ukazuje svojho orla aj Otca Dartha Vadera...

zvieratka.JPG

...lebo tohtoročnými darčekmi boli vtáčiky v čokoládových vajciach.

nocne.JPG

Krtica ukazuje, že podobne ako sovy, aj ona má nočné videnie ;-)

poza1.JPG           sigi1.JPG

Obsluha bola trochu lenivá, tak sme skúšali upútať pozornosť škaredými pózami
aj mávaním svetelným mečom. Nakoniec pomáhalo.

bathory.JPG

Bathoryho typická póza pre fotografovanie :-)

vlajka.JPG

Aj tento rok zaviala oficiálna vlajka klubu.

sumrak.JPG

Wowbagger si zúfa, akým hitom je v súčasnosti ten romantický cajdák Súmrak :-)


Pozn.: Linka na knihu Pohrobok je previazaná s províznym systémom kníhkupectva Martinus. Nebojte sa, nijako to neovplyvní jej cenu, ani moju celkovú životnú úroveň ;-)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.

Píše Marek Maďarič

Trestanie Orbána má vážne chyby (píše Marek Maďarič)

V správe nemali riešiť jeho ideové smerovanie či nevítaciu politiku.


Už ste čítali?