Prvotriedna dobrodružná fantasy

Autor: Aneta Čižmáriková | 22.1.2009 o 8:20 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  2527x

Nie je to dávno, čo som na tomto blogu písala o knihe Stáčení temného piva od amerického autora Tima Powersa. Jeho štýl ma natoľko očaril, že som si pri najbližšej príležitosti kúpila ďalší Powersov román, tentoraz asi jeho najznámejší, Brány Anubisovy.

Je typické, že keď chce človek originálnym spôsobom opísať dej románu, zistí, že pred ním to stručnejšie a originálnejšie urobili editori píšuci na obálky kníh. Čím lepšie je napísaný text na obálke, tým ťažšie sa hľadajú tie správne slová, ktoré by mu konkurovali. Keď k tomu dodám, že knihu vydal Laser, takže ju dopĺňa obsiahly medailón autora od momentálne najvýznamnejšieho českého SFaF editora Martina Šusta (ktorému k nesmrteľnej sláve chýba hádam už len vlastný geniálny román), mám dojem, že už teraz sa mi zasekávajú kolieska...
Aj tak to skúsim :-)

J. Cochran Darrow, postarší geniálny vedec a trochu výstredný miliardár z Veľkej Británie, si najme amerického profesora literatúry Brendana Doyla, aby sprevádzal skupinku elitných turistov.
Doyle má dôkladné znalosti o živote a diele anglického básnika Samuela Taylora Coleridgea. Turisti majú (či skôr mali;-) každý po milión dolárov na zaplatenie unikátneho zájazdu. Darrow celý výlet zabezpečí -  tvrdí, že vezme týchto ľudí na Coleridgeovu prednášku.
Skutočnú Coleridgeovu prednášku.
Do roku 1810.
A potom naspäť.

TheAnubisGates1983.jpgSpolu s Doylom sa dozvieme, ako cestovanie pomocou časových "trhlín" funguje a náš hlavný hrdina ponuku prijme. Pretože je hlava otvorená, nemá čo stratiť a vidieť jedného zo svojich mŕtvych idolov naživo - taká príležitosť sa veru nenaskytne každý deň.
On bude len robiť sprievodcu, ktorý pozná reálie i básnikov život a dielo, zažije niečo nevídané - a ešte mu to slušne zaplatia!

Darrow všetko do poslednej drobnosti premyslí a pripraví. Časový skok prebehne a experiment sa bez najmenšej chybičky podarí.
Dva koče so skupinou ľudí sa prenesú v čase a ocitnú sa na (vtedy ešte neobývanom) okraji Londýna, 1. septembra 1810.

Všetko ide podľa plánu, Brendan Doyle prežíva zatiaľ asi najfantastickejší večer svojho života...
A potom ho unesú.

Tým pádom nestihne presne naplánovaný odchod do svojho roku 1983 a trhlina sa uzavrie. Momentom jeho únosu začína najväčšie a najdôležitejšie dobrodružstvo jeho života, v porovnaní s ktorým je Coleridgeova prednáška len banálnym oživením večera.
Spozná temnú mágiu, brlohy londýnskej spodiny aj hrôzostrašné kúty mestských kanálov. Živorí v absolútnej biede, príde o zdravie, o ucho a mnohokrát takmer o život. Ešte raz si zacestuje časom, no aj loďou až do Egypta... A popri tom všetkom získa niečo neoceniteľné - na prahu smrti dostane šancu na nový život, a to dokonca trikrát!
Ale viac už neprezradím :-)
Spolu s Doylovým príbehom sa súbežne odohráva viacero dejových línií, ktoré pomaly začnú do seba zapadať - až je z toho jedno obrovské nádherné puzzle... Komplikované intrigy temných mágov s úmyslom oživiť bohov starého Egypta a položiť Britské impérium na kolená, ich spolupráca s diabolským kráľom žobrákov Horrabinom, záhada šarmantného básnika Williama Ashblessa, životný príbeh chudobného chlapca Jackyho, ktorý vôbec nie je tým, čím sa zdá, Darrowov skutočný plán na pozadí rekreačného cestovania časom aj nevysvetliteľný výskyt čudných chlpatých opíc v uliciach Londýna, ktorý súvisí úplne so všetkým...

Brany_Anubisovy1996.jpgToto a ešte omnoho viac si prečítate na 500 stranách dychberúcej knihy nabitej akciou až do poslednej stránky. Fantastika s dobrodružnou literatúrou, drámou, komédiou a hororom sa tu miešajú do toho najchutnejšieho koktejlu, ktorý vám zamotá hlavu a nepustí vás, kým šejker nebude prázdny. Ešte aj potom naň budete dlho spomínať.
Najslávnejší Powersov román si medzi čitateľmi fantastiky právom vyslúžil masovú obľubu a kultový status. V rokoch 1983-84 vyhral dve literárne ceny a po zážitku s ním potvrdzujem (aspoň pokiaľ siaha môj rozhľad;-), že v oblasti dobrodružnej fantasy s prímesou hororu patrí medzi to najlepšie, čo náš trh ponúka.
Úspech Brán Anubisových aj v našich končinách ostatne dokazujú dve české vydania v roku 1996 a 2005.
Za cenu paperbacku dostanete fascinujúci príbeh plný zvratov, napätia, nebezpečenstva, krvi aj mágie. Kniha sa odohráva v Londýne, Káhire, Grécku i USA a spolu s hlavnými hrdinami čitateľ navštívi tri storočia.
Dej i pozadie románu sú tak perfektne poprepájané a zápletka do detailov prekombinovaná, že som nevychádzala z úžasu, ako tie čriepky mozaiky k sebe pasujú a ohromene som uvažovala, či si na to Tim Powers nepotreboval nakresliť časopriestorovú schému :-) S touto zábavnou a neustále prekvapivou metódou autora som už po Stáčení temného piva mala skúsenosť, ale v ešte košatejších a komplikovanejších Bránach Anubisových doviedol svoj charakteristický znak k dokonalosti, navyše ho okorenil časovými paradoxami.
Anubis-reprint1997.JPGDruhou jeho špecialitkou je nadupanosť a napínavosť - žiadne také, že oddychový záver, rozuzlíme všetky zápletky a spravíme si romantickú chvíľku, aby sme si pokecali kto s kým a prečo... nič také, Tim Powers šliape na plný plyn až po tiráž ;-)
Nemusím snáď ani dodávať ako vynikajúco vyberá aj vykresľuje svojich hrdinov, charakterovo rozložených od tých najhorších odľudov cez šialencov, statočných zlodejov, zbabelých boháčov až po tichých hrdinov so srdcom na správnom mieste. Dobrý spisovateľ nepotrebuje podrobne opisovať charaktery ani tváre svojich postáv, stačí mu naskicovať všeobecnú podobu a to ostatné si čitateľ doplní sám. Netreba sa ani príliš snažiť. Powersovi hrdinovia sú takí živí a plastickí, že z ich konania a správania si každý z nás rýchlo zostaví obraz človeka podľa svojej typológie a predstáv. U tohto autora nikdy nemám problém s vtesnávaním vlastnej fantázie do jeho odliatku. Dáva mi voľnú ruku a to mám rada.
No a pripomínať ešte Powersove majstrovské miešanie historických faktov s fikciou je už snáď klišé. Tim je jednoducho fantasy románopisec par excellence.

A vôbec, viete čo? Pri najbližšej príležitosti si kúpim aj tú tretiu knihu, ktorá vyšla v češtine (Laser sľubuje štvrtú!) a hneď ako znova dostanem chuť na Tima Powersa, schmatnem ju. Mám taký dojem, že na poličke nebude čakať dlho...


Tim Powers: Brány Anubisovy (2005, vyd. Laser-books)


Pozn.: Linka na knihu Plout na vlnách podivna je previazaná s províznym systémom kníhkupectva Martinus. Nebojte sa, nijako to neovplyvní cenu knihy, ani moju celkovú životnú úroveň ;-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadácia Zastavme korupciu

U Sakovej nakúpili policajtom testery na alkohol. Dvojnásobne drahšie ako Česi

Išlo pritom o ten istý model.

CYNICKÁ OBLUDA

Rozhodol sa Béla správne?

Rozhodnutie Bélu Bugára ísť v roku 2016 do koalície so Smerom a SNS vraj bola veľká chyba. Nuž, porovnajme.

Píše Marek Maďarič

Preč s aroganciou a agresivitou (píše Marek Maďarič)

Pamätám si aj časy, keď parlament nebol bojiskom zločincov a polobláznov.


Už ste čítali?