Z knihovničky knihovníčky (1)

Autor: Aneta Čižmáriková | 18.12.2008 o 7:50 | Karma článku: 7,76 | Prečítané:  2844x

...alebo síce nerecenzované, ale prečítané, rozčítané, odpočuté, odvrhnuté a inak kontaktované literárne diela, ku ktorým chcem niečo povedať. Dnes: veselá fantasy o smutnom goblinovi, kontroverzný Jack McDevitt a nezdolateľný Gardner Dozois

Už dlhšie pociťujem potrebu napísať aj o knižkách, pri ktorých nie som schopná dať dohromady celý článok, no pár riadkov by som isto zosmolila. Nejaký čas som hmlistú ideu prevaľovala v mozgových závitoch, až sa zjavil nápad na tento seriálik.
Názov mi napadol spontánne a hneď sa mi zapáčil. Zbožňujem hranie sa so slovami. Čo na tom, že prevádzka špecializovanej študovne má ďaleko ku klasickej vízii tety knihovníčky sediacej medzi regálmi plnými beletrie, s kartotékou pri boku a pletením v rukách? Aj tak tou knihovníčkou som a srdcom ňou vždy zostanem :-)

A ešte som si vymyslela jednoduché hodnotenie - jeden až tri palce, hore alebo dolu.

Jim C. Hines: Goblin
Od začiatku som vedela, že to bude oddychovka. Dobrodružná fantasy, pri ktorej treba namáhať rozum len do tej miery, aby ste si predstavili tmavé tunely, spráchnivených zombíkov a velikánskeho draka. Ale mám to rada.
S očakávaním x-tej variácie zábavného braku som ku Goblinovi pristúpila s rezignovanou toleranciou. Lenže pomaličky, ako sa zbabelý (no zdravo sebakritický) goblin Jig spolu s tragikomickou partiou "hrdinov" prepracúval chodbami hory, získaval si nielen moje sympatie, ale aj rešpekt.
V takom nenáročnom žánri sa našlo miesto okrem akcie a prvoplánových gagov aj pre inteligentný humor, premyslený fiktívny svet, umne zvládnutú psychológiu postáv, prekombinovanú zápletku a dokonca aj trochu milého filozofovania.
Občas sa človeku žiada vziať do rúk knihu, ktorá na neho nebude klásť vysoké požiadavky, no zároveň nebude hlúpa a čas s ňou strávený nevyjde nazmar. Vtedy odporúčam Goblina. Nič prevratné s ním síce neobjavíte, ale nádherne sa s nim odpočíva.
(súkromný tip: niekoľko kusov Goblina som včera videla v Brlohu na Heydukovej s 80% zľavou;-)

Hodnotenie:

palec-hore.JPG za výbornú brakovú fantasy
palec-hore.JPG a ešte jeden za tie príjemné chvíle s goblinom v posteli  ;-)


Jack McDevitt
Rozhodla som sa, že od tohto autora si musím prečítať ešte aspoň jednu knihu. A ak narazím na nejakú poviedku, prečítam si aj tú. Teraz sa mi totiž dostala do rúk jedna krátka s názvom Henry Jamesi, to bylo za tebe, uverejnená v Pevnosti 4/2008.
Poviedka pritiahla moju pozornosť, lebo práve pred rokom som čítala McDevittov román Dávné břehy (tiež som jeden videla v Brloháckom výpredaji). Celý ma bavil aj ponapínal - až na to, že dojem pokazil koniec. Presne si ho už nepamätám, ale vyznel trochu do stratena a mnoho zaujímavých zápletiek nechal len tak ležať a hniť takpovediac pri ceste.
Spomínaná poviedka však bola výborná. I keď som pred koncom vytušila pointu, aj tak bola dobre napísaná a predovšetkým - príjemná celkovou atmosférou.
Na Jacka McDevitta si ešte posvietim a nájdem si dúfam knihu, ktorá bude mať lepší záver ;-)

Hodnotenie:

palec-hore.JPG zatiaľ jeden palec hore za poctivé remeslo i originálne nápady, potom sa uvidí

Gardner Dozois: Tanec s Ježíšem

Každý trochu zbehlý čitateľ science fiction už určite počul meno Gardner Dozois. Je to pravdepodobne najslávnejší editor americkej sci-fi. Za svoju editorskú činnosť vyhral rekordných 15 cien Hugo. Píše aj vlastnú tvorbu (a získal dvakrát za sebou Nebulu za najlepšiu poviedku), ale relatívne málo. Kritika a fanúšikovia vravia, že je to v poriadku, lebo je unikátnym spisovateľom a nižšia kvantita sa odráža na koncentrovanej kvalite jeho diel.
Napriek tomu nemusí ani Gardner každému sedieť. O vysokej úrovni jeho diel pochybovať nechcem. Pri lúskaní jednej z mála zbierok jeho vlastných poviedok (a asi jedinej vydanej v češtine) si nezriedka uvedomím, ako má autor premyslené a správne použité každé slovo. No priveľa lyriky kombinovanej s pomalým tempom spôsobilo, že dočítanie knihy sa stalo tvrdým orieškom. Momentálne tvrdnem v polovici poviedky Pouta moře a nie a nie sa pohnúť. Tak ako väčšina ostatných textov, aj príbeh malého Tommyho, ktorý vie komunikovať s Iným ľudom, na pozadí príchodu mimozemskej civilizácie na Zem je mnohovrstevný a fascinujúci, ale strašne pomalý :-(
Dozoisove poviedky sú výborné na vychutnávanie. Bohužiaľ sa mi uprostred toho vychutnávania vždy začnú zatvárať oči...

Hodnotenie:

palec-hore.JPGpalec-hore.JPG  za intelektuálnu kvalitu + jeden palec dolu za rozvláčnosť  palec-dolu.JPG


Pozn.: Linka na knihu Goblin je previazaná s províznym systémom kníhkupectva Martinus. Nijako to neovplyvní cenu knihy a rozhodne to neznamená (a nikdy znamenať nebude), že by som svoje články písala kvôli potenciálnemu zisku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Hrozí vojna medzi USA a Iránom?

Ropné zariadenie v Saudskej Arábii zbombardovali drony.


Už ste čítali?