Cena Fantázie 2008 odovzdaná

Autor: Aneta Čižmáriková | 11.11.2008 o 8:30 | Karma článku: 10,26 | Prečítané:  3951x

Presne ako som avízovala, v sobotu od 13:00 bolo hlavné pódium na výstave Bibliotéka 2008 vyhradené pre program OZ Fantázia. Ten pozostával z besedy organizátorov, porotcov i autorov finálových poviedok a vyvrcholil vyhlásením Ceny Fantázie 2008, Ceny Bibliotéky 2008 a krstom nového zborníka Fantázia 2008. Ponúkam vám rekapituláciu diania v podobe fotogalérie.

01-beseda.jpg
Úvod k samotnému vyhláseniu Ceny Fantázie za rok 2008 tvorila diskusia medzi porotcami (veď tých finalistov musíme ešte trochu ponapínať). Ospravedlnil sa len Jozef Girovský, ostatní nastúpili v plnej zbroji.
Menovite (zľava) Ivan Pullman, Zuzana Kamenská, Aneta Čižmáriková a Róbert Dyda. Úlohu moderátora už tradične prevzal Ivan Aľakša.

02-zuzana.jpg
Asi aby som odstránila nervozitu z verejného vystúpenia, ale aj v nadväznosti na okolité dianie a reči som sa rovnako ako pred rokom pomerne často smiala. Navyše prísediaca Zuzana Kamenská si veľmi rýchlo získala moje sympatie. Či boli vzájomné, neviem ;-)

03-kamarati.jpg
Do hľadiska prišli mňa i slovenskú fantastiku podporiť rodáci zo Šale, konkrétne Braňo, moja sestra Mili a Lea, v pracovnom živote pravá ruka Ivanova (Aľakšu).

04-livia.jpg
Finalistka Lívia Hlavačková takto trpezlivo (a vždy s ľahkým úsmevom) čakala, ako to celé dopadne :-)

05-finalisti_sa_schadzaju.jpg
Po tom, čo sme my prebrali svoje zážitky s porotcovaním, boli na pódium pozvaní samotní piati finalisti, aby sa zapojili do debaty. Tuto sa ešte (poniektorí hanblivo) schádzali, aby boli predstavení publiku.
Zľava Michal Spáda, Jozef Karika, Martin Vlachynský, Zuzana Gajdošová a Lívia Hlavačková.

06-beseda_pokracuje.jpg
Keď sa pozbieral dostatok stoličiek a všetci sme sa natlačili vedľa seba, mal každý autor príležitosť povedať pár slov k svojej poviedke aj k individuálnemu procesu písania.

06-mydlova.jpg
Nasledovalo odovzdanie Ceny Bibliotéky, ktorú venuje Incheba, a.s. a plnú zodpovednosť za ňu niesla tento rok manažérka veľtrhu Mgr. Anna Mydlová (vľavo). Spomedzi všetkých poviedok si vybrala kvalitné scifíčko Diany Majerovej Čas neľahkých rozhodnutí. Víťazka osobne nebola prítomná, cenu v zastúpení prevzala jej mamička.

07-krenime1.jpg
Prečo sa tu všetci tak křeníme? Program máme úspešne za sebou, prvá cena je udelená a vyhlasujú sa víťazné pozície Ceny Fantázie, o ktorých poradí rozhodli čitatelia finálových poviedok.
5. miesto: Martin Vlachynský, Piesočný vlak
4. miesto: Michal Spáda, Rozum, cit, niekoľko kúziel, husle & Viola
3. miesto: Jozef Karika, Dedičstvo zeme
2. miesto: Zuzana Gajdošová, Dar

08-vitazka1.jpg09-vitazka2.jpg
Najúspešnejšou finalistkou tohto ročníka a výherkyňou Ceny Fantázie sa stala Lívia Hlavačková s poviedkou Črepiny. Gratulujeme!

10-krst1.jpg
Česť pokrstiť nový zborník Fantázie si vybojovala originálnym nápadom dlhoročná čitateľka časopisu Fantázia Michaela Hudecová. Krstila - teda pardón, krstil - jej plyšový priateľ Votrelec, vlastným naživo vyvrhnutým slizom.

11-hviezda.jpg
A nielen vďaka tomu sa stal hviezdou záverečnej časti. Každý si ho chcel odfotiť, až sa takmer zabudlo na víťazku Líviu, ktorá sa medzitým už pobrala do obecenstva podeliť sa o radosť z výhry so svojimi blízkymi.

12-spolocne_foto.jpg
Nasledovalo ešte spoločné fóto všetkých zúčastnených... a mohli sme sa pomaly pobrať, aby sme uvoľnili priestor ďalšiemu programu Bibliotéky.

cefa08-zbornik-cover.jpgV zborníku Fantázia 2008 nájdete kompletnú tabuľku hodnotenia všetkých súťažných textov, 11 poviedok tohtoročnej Ceny Fantázie (5 finálových, tú čo vyhrala Cenu Bibliotéky a ďalších 5 zaujímavých kúskov) aj esej Miloša Ferka Nebojte sa vesmírnych rakiet.
Foto © Ján Žižka, s láskavým dovolením autora :-)UPDATE: Roger urobil dve videjká
z odovzdávania a krstu,
kto chce, nájde ich tu a tu.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Poplatkom za vklad na účet sa dá (zatiaľ) ľahko vyhnúť

Zariadenia nepoužívajú len bežní klienti, ale aj podnikatelia.


Už ste čítali?