Zabili Pravdu!

Autor: Aneta Čižmáriková | 23.10.2008 o 10:00 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  3079x

(recenzia knihy Vražda v Slopnej od Daniely Kapitáňovej) Určite u nás ešte nie je veľa kníh, o ktorých si môžete prečítať, vzápätí si ich vypočuť a ak chcete, potom aj kúpiť. Toto je však jedna taká - slovenská, multimediálna a ešte aj zábavná... detektívka.

Vraždu v Slopnej som spoznala pred vyše rokom, keď som si obľúbila piatkové Zimomriavky pre dospelých na Slovenskom rozhlase. Ak nebola príležitosť počúvať ich v piatok večer, navštívila som na internete Zvukový archív SRo. A práve v ňom som objavila v rámci cyklu Leto s detektívkou aj túto paródiu z dielne Daniely Kapitáňovej.
Vraždu v Slopnej som si púšťala na počítači ako podmaz pri práci, stiahla do mp3 prehrávača ako podcast... a nakoniec ešte kúpila knižný originál z vydavateľstva Slovart aj s priloženým CDčkom.

Prečo ma to tak baví? Lebo Vražda v Slopnej je vynikajúci relax po všetkých stránkach. I keď z audioverzie príbeh poznám takmer naspamäť, nerobilo mi najmenší problém otvoriť si knihu. Za tri večery bola prečítaná :-)
Nie je pravda príliš hrubá, textu je na skromných 130 strán, no i keď sa v nej rieši iba jediná vražda, stretnete tu až štrnásť slávnych detektívov.

detektivi-1.jpg

Tá vražda, spomínaná už v názve knihy, sa odohrá v tiež spomínanej slovenskej obci Slopná. Významného spisovateľa Pavla Pravdu nájdu zavraždeného v jeho vlastnom dome, s jeho vlastným nožom v hrudi. Snáď iróniou osudu ide o zbraň, na ktorú si dala obeť osobne vyryť obľúbené heslo "PRAVDA VÍŤAZÍ".

detektivi-2.jpg

Na samote pod kopcom Kinčár, kam si chodil oddýchnuť, mal pán Pravda len dvoch susedov. Na noži ani v jeho okolí sa nenašli cudzie odtlačky prstov. Avšak deň pred smrťou si vybral z bankového účtu 150 tisíc korún a známym z okolia povedal, že dokončil svoj posledný román, ktorý teoreticky mohol obsahovať nejaké škandalózne informácie z vysokých kruhov... a ktorý sa nenašiel. Okrem toho pred smrťou stihol na zem kriedou napísať zvláštny znak.
A tak si starosta obce Slopná povolá mierne záhadného i mierne teatrálneho pána Wintermantela, ktorý zase povolá najslávnejších detektívov, akých kedy kôra zemská, či skôr knižný papier a filmový pás nosili, aby rozlúštili záhadu smrti Pavla Pravdu.

detektivi-3.jpg

Pretože ako to už v malých komunitách chodí, postupne vychádza najavo, že potenciálnych páchateľov, ktorí by mali motív, príležitosť a... vôľu... je trochu viac.
No dvanásť detektívnych tímov nelení a pustí sa do pátrania. Každý svojím vlastným štýlom a s použitím iných metód... Ako to dopadne a kto je vrah, to vám odporúčam si vypočuť alebo prečítať osobne :-)

detektivi-4.jpg

Daniela Kapitáňová opäť dokazuje, že je nielen dobrou spisovateľkou a znalkyňou ľudských pováh, no dokáže si poradiť aj s takým orieškom, ako je vyriešenie jedného zločinu trinástimi rôznymi spôsobmi pri zachovaní pravidiel klasickej detektívky i logiky. A ešte sa pritom zasmejete.
Text upúta ľahkosťou a čítavosťou, ale aj vysokou kvalitou, keď autorka s veľkou dávkou humoru i taktu dokonale vystihne a sparoduje charaktery, postupy i reč detektívnych ikôn (špeciálne stojí zato Major Zeman!:-). Nezabúda ani na jemnú satiru smerom k rázovitým alebo úplne moderným slovenským povahám.

Kniha je ilustrovaná chutnými karikatúrami zažitých podobizní detektívov a nemenej sympatickými ilustračnými obrázkami.
Vynikajúcim nápadom bolo pridanie CD s mp3 nahrávkou Slovenského rozhlasu, ktorú s bravúrou skúseného herca i dabéra načítal Boris Farkaš.
Čo je však jedna veľká hanba pre vydavateľa, to je úprava priloženého CDčka. Nielenže názvy súborov sú uvádzané strohým SL_01.mp3, ale netušia nič ani o nejakom ID3 tagu či ďalšom popise. No čo už.

Daniela Kapitáňová sa narodila v roku 1956, vyštudovala divadelnú réžiu, v roku 1996 získala Cenu poroty v súťaži Poviedka a debutovala v roku 2000 románom Kniha o cintoríne pod pseudonymom Samko Tále. Ten sa vzápätí stal bestsellerom a vydali ho v ďalších piatich krajinách. Svoj talent potvrdila detektívnou paródiou Vražda v Slopnej (2003 ako seriál v denníku Pravda, 2008 vydavateľstvo Slovart) a klasickou detektívkou Nech to zostane v rodine! (2004 na pokračovanie, 2005 knižne v L.C.A.). Poslednú menovanú tiež poznám zo zvukovej nahrávky Českého rozhlasu - je výborná.
Daniela Kapitáňová sa venuje publicistike, teórii detektívky, vyučovaniu kreatívneho písania a pracuje ako literárna redaktorka v Slovenskom rozhlase.

Daniela Kapitáňová: Vražda v Slopnej (kniha + CD, vyd. Slovart, 2008)Ilustrácie © Fero Jablonovský, Slovart 2008


Pozn.: Linky na knihy sú previazané s províznym systémom kníhkupectva Martinus. Nijako to neovplyvňuje cenu knihy a rozhodne to neznamená (a nikdy znamenať nebude), že by som svoje recenzie písala kvôli potenciálnemu zisku.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadácia Zastavme korupciu

U Sakovej nakúpili policajtom testery na alkohol. Dvojnásobne drahšie ako Česi

Išlo pritom o ten istý model.

CYNICKÁ OBLUDA

Rozhodol sa Béla správne?

Rozhodnutie Bélu Bugára ísť v roku 2016 do koalície so Smerom a SNS vraj bola veľká chyba. Nuž, porovnajme.

Píše Marek Maďarič

Preč s aroganciou a agresivitou (píše Marek Maďarič)

Pamätám si aj časy, keď parlament nebol bojiskom zločincov a polobláznov.


Už ste čítali?