V Krýsuvíku krysy nehľadajte

Autor: Aneta Čižmáriková | 27.7.2007 o 10:00 | Karma článku: 7,10 | Prečítané:  2405x

Islandská krajina je úžasná. Kamkoľvek sa pohnete spomedzi budov, vidíte buď oceán, hory, alebo oboje, mnohokrát stačí vyzrieť z okna. A po pár kilometroch jazerá, rieky, sopky, ľadovce... Krýsuvík je pre mňa jedným z najkrajších miest na Islande. V porovnaní s vodopádmi, gejzírmi, ľadovcami či fjordami to môže znieť nevhodne, ale mne sa tam veľmi páčilo. Hovorím o malej geotermálnej oblasti jazierok plných bublajúcej vody a sírou zapáchajúceho bahna.

Voda v Krýsuvíku vyviera z hĺbky 1000 m pod povrchom, kde má okolo 200 stupňov Celzia, z ktorých cestou na povrch asi polovicu stratí. Ako pri mnohých islandských prírodných zázrakoch ani tu nechýba upozornenie pre návštevníkov, aby neschádzali z chodníkov a nedotýkali sa vody.

Z juhozápadného cípu Reykjavíku treba odbočiť na juh, kde asfaltovú cestu onedlho vystrieda štrková. Klasickému osobnému autu dá poriadne zabrať aj pri pomalej jazde (rýchla je jednoducho nerealizovateľná).

cesta.jpg

 

Na oplátku celou cestou do Krýsuvíku ponúka poloostrov Reykjanes nádherné výhľady všade naokolo.
Kamenistá rovina sa čoskoro zmení na rovnako kamenisté kopce, v zime pokryté snehom...

cestou.jpg


...a o niekoľko kopcov ďalej leží nadpozemsky krásne jazero Kleifarvatn.

kleif.jpg
kleifa.jpg

Ešte zopár kilometrov mesačnej krajiny a otvorí sa výhľad na Krýsuvík, plný pary a bublajúcich jazierok.

krys1.jpgNajzvláštnejšie je, že po chvíľke prechádzania sa som sa začala cítiť tak príjemne, že sa mi nechcelo domov. Odľahlosť tohto miesta, jeho atmosféra, všetky tie jemné zvuky, intenzívne vône a voda, variaca sa, žijúca bez ohľadu na to, či my, ľudia, tu sme alebo nie sme...

krys5.jpg

 

...vyvolávajú v človeku pocit odtrhnutosti od reálneho sveta. Ak máte šťastie a Krýsuvík nie je plný turistov, môžete si ho naplno vychutnať a na chvíľu podľahnúť predstave, že nič iné neexistuje. Iba zmysly vnímajúce okolitú krajinu.

krys2.jpgMožno práve v tom je krása Krýsuvíku, že na rozdiel od vodopádov a gejzírov je taký kľudný. Aj preto by som sa raz chcela na Island vrátiť a ísť sa člnkovať na ľadovcové jazero Jökulsárlon.

Jokulsarlon.jpg

foto © Aneta Čižmáriková 2005, foto Jökulsárlonu © Kenny Muir

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?